Sesja Rady Miasta
poniedziałek, 30 stycznia 2012 08:01

Wielki Kleszcz to obiekt poforteczny z XVIII wieku znajdujący się w centrum Twierdzy Głównej, pomiędzy Donżonem a Dziełem Koronowym, który stanowi integralny element całego obiektu twierdzy wraz z jej systemami: komunikacji, obrony, fos, odwodnień, osłon ziemnych itd.

Pomimo dość dobrego stanu technicznego budowla wymagała przywrócenia do stanu pierwotnego wyglądu historycznego - pierwowzoru architektonicznego. Remont Wielkiego Kleszcza rozpoczęto w kwietniu 2011r. Niedostępny do tej pory dla turystów element kłodzkiej fortyfikacji fort Wielki Kleszcz przeszedł prawdziwą przemianę. Wykonane zostały prace budowlane mające na celu ochronę  i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Wraz z modernizacją powstała też zupełnie nowa oferta dla turystów. Wewnątrz budynku powstały sale ekspozycyjne, które pełnić będą funkcje edukacyjno-muzealne, prezentując różne aspekty codziennego życia na twierdzy i dostarczając rzetelnej i wyczerpującej wiedzy o dziedzictwie przeszłości. Wykorzystanie nowoczesnych technologii (multimediów) w ramach ekspozycji dodatkowo wzmocni i utrwali przekazywane treści. Można będzie obejrzeć jak dawniej wyglądały strzelnica, prochownia czy pokój narad dowódców pruskiego wojska. Turyści zobaczą też jak przygotowywano broń i w jaki sposób opatrywano rannych.  Na terenie Wielkiego Kleszcza przygotowano również pomieszczenia dla członków Kłodzkiego Regimentu Historycznego, stacjonującego na twierdzy.

Obecnie trwają prace związane z testowaniem funkcjonalności wyposażenia oraz próby przed udostępnieniem obiektu turystom, które nastąpi wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego.

 

Wcześniej jednak efekty dotychczasowych prac mogli obejrzeć kłodzcy radni bowiem w dniu 26 stycznia w sali konferencyjnej na Wielkim Kleszczu odbyła się pierwsza w 2012 roku sesja Rady Miasta.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

UWAGA!

Atrakcje kulturalne

Dni Twierdzy Kłodzkiej


Wielki Kleszcz, © 2011-2016

Projekt pn. współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.