Wielki Kleszcz
poniedziałek, 30 stycznia 2012 07:27

Fort Wielki Kleszcz na twierdzy, który dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeszedł prawdziwą metamorfozę. 2 kwietnia 2012 r. został oficjalnie udostępniony turystom zwiedzającym kłodzką fortyfikację.

Realizowany projekt dotyczył adaptacji Wielkiego Kleszcza na twierdzy wraz z niezbędnymi pracami budowlanymi i zakupem wyposażenia oraz przystosowaniem obiektu do pełnienia nowych funkcji – ekspozycyjno-muzealnych i obsługi ruchu turystycznego.

 

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2011 roku. Inwestycja, którą w większej części pokryły środki unijne, znacznie rozszerzyła ofertę turystyczną twierdzy, ale i całego miasta. Modernizacja budowli objęła kompleksowy remont fortu łącznie z montażem centralnego ogrzewania i wyposażenia wnętrz we współczesne instalacje. Dodatkowo wykorzystanie nowoczesnych technologii w ramach prezentowanych ekspozycji wzmacnia i utrwala prezentowane treści. Na terenie Wielkiego Kleszcza powstały sale ukazujące historyczne aspekty życia na Twierdzy i stacjonujących tam oddziałów wojskowych. Zobaczymy stylizowane manekiny, rekwizyty, fotografie, makiety i mapy. Wszystko utrzymane jest w stylistyce okresu fryderycjańskiego. Turyści mogą poznać, jak wyglądały takie pomieszczenia jak prochownia, strzelnica czy pokój narad dowódców pruskiego wojska. Wielki Kleszcz to nie tylko kontakt z żywą historią, ale również miejsce, w którym odbywać się mogą konferencje, spotkania, wykłady. Nowoczesną salę konferencyjną wyposażono w najwyższej klasy sprzęt audiowizualny oraz zestawy do tłumaczeń symultanicznych.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

UWAGA!

Atrakcje kulturalne

Dni Twierdzy Kłodzkiej


Wielki Kleszcz, © 2011-2016

Projekt pn. współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.