Wielki Kleszcz

Wielki Kleszcz to obiekt poforteczny z XVIII wieku znajdujący się w centrum Twierdzy Głównej, pomiędzy Donżonem a Dziełem Koronowym, który stanowi integralny element całego obiektu twierdzy wraz z jej systemami: komunikacji, obrony, fos, odwodnień, osłon ziemnych itd.

Remont Wielkiego Kleszcza rozpoczęto w kwietniu 2011r. Wraz z modernizacją powstała zupełnie nowa oferta dla turystów. Wewnątrz budynku powstały sale ekspozycyjne, które pełnią funkcje edukacyjno-muzealne, prezentując różne aspekty codziennego życia na twierdzy i dostarczają rzetelnej i wyczerpującej wiedzy o dziedzictwie przeszłości. Wykorzystanie nowoczesnych technologii (multimediów) w ramach ekspozycji dodatkowo wzmocnia i utrwala przekazywane treści. Można obejrzeć jak dawniej wyglądały strzelnica, prochownia czy pokój narad dowódców pruskiego wojska. Turyści mogą zobaczyć też jak przygotowywano broń i w jaki sposób opatrywano rannych. Co ważne, w salach znajdują się nie tylko stylizowane manekiny, ale też pojawiają się żywi żołnierze. Na terenie Wielkiego Kleszcza przygotowano bowiem pomieszczenia dla członków Kłodzkiego Regimentu Historycznego, stacjonującego na twierdzy.

>> GALERIA ZDJĘĆ <<

W obiekcie znajdują się sale ekspozycyjne główne:

Sala informacyjna – pomieszczenie wyposażone w gabloty stojące i wiszące, zawierające materiały promocyjne dotyczące obiektu, a także miasta Kłodzka w postaci ulotek, folderów, map, planów twierdzy o charakterze kartograficznym oraz gadżetów promocyjnych.

Sala ekspozycyjna: Sypialnia -  ekspozycja przedstawiająca pomieszczenie koszarowe sypialne, wyposażona w dwie prycze z manekinami ( postać śpiąca i żołnierz siedzący na pryczy), stolik, krzesło, elementy umundurowania oraz drobne przedmioty osobiste żołnierzy.

Sala ekspozycyjna: Kantyna – ekspozycja przedstawiająca żołnierzy przy posiłku, wyposażona w długi stół, ławki, manekiny przy stole, zastawa stołowa z imitacją potraw, sztućce, świecznik, beczki drewniane. Na ścianie półka z naczyniami, pod stołem pies.

Sala ekspozycyjna: Kasyno -  ekspozycja przedstawiająca żołnierzy w kasynie, wyposażona w kontuar, stolik, ławki, proste stołki oraz manekiny przedstawiające: barmana, 3 graczy w kości, 2 graczy  w karty, 2 muzyków i 2 markietanki. Na stołach akcesoria takie jak: przedmioty do gry, kufle, kieliszki, dzbanki, monety.

Sala ekspozycyjna: Lazaret – ekspozycja przedstawiająca chorych i sanitariuszy oraz scenkę amputacji kończyny, wyposażona w prycze z manekinami przestawiającymi chorych, za kotarą znajduje się sala operacyjna: stół, lekarz, sanitariusz i ranny żołnierz na stole, stolik z narzędziami, wiadro, dzbanek, miska i dwa krzesła.

Sala ekspozycyjna: Kazamata dowódcy – ekspozycja przedstawiająca pokój dowódcy, wyposażona w stolik przy którym znajduje się siedzący manekin w stroju oficerskim, upozorowany na piszącego list. Na stoliku znajduje się plik kartek, kałamarz, świecznik, kieliszek, karafka oraz kilka drobiazgów osobistych. Obok stołu znajduje się sekretarzyk, szafa ubraniowa, na ścianie reprodukcja portretu Fryderyka Wilhelma.

Sala ekspozycyjna: Kazamata strzelecka – ekspozycja przedstawiająca uzbrojenie i sprzęt wojskowy wyposażona w 8 manekinów upozowanych na żołnierzy wykonujących różne czynności przy obronie fortu np. ładowanie broni, strzelania itp., akcesoria związane z tematem obronności, a także elementy uzbrojenia. W pomieszczeniu znajdują się gabloty z pełnoplastycznymi makietami, przedstawiającymi przekroje elementów fortyfikacji oraz różne typy pola walki oraz 2 duże ekrany ciekłokrystaliczne przeznaczone do prezentacji multimedialnych jak również do wyświetlania filmów z przyszłych imprez fortecznych.

Sala konferencyjna – sala przeznaczona do celów konferencyjno – projekcyjnych, wyposażona w stoły konferencyjne, krzesła, ciekłokrystaliczny ekran połączony z konsolą do sprzętu audiowizualnego, pulpit prelegenta, gabloty wiszące, w których umieszczono zdjęcia z przebiegu prac remontowych na Wielkim Kleszczu oraz plany twierdzy o charakterze kartograficznym.

 

>> REGULAMIN UŻYTKOWANIA OBIEKTU WIELKI KLESZCZ <<

 

UWAGA!

Atrakcje kulturalne

Dni Twierdzy Kłodzkiej


Wielki Kleszcz, © 2011-2016

Projekt pn. współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.